Korzystanie z sauny jest niezwykle popularne w krajach skandynawskich, jednak i w naszym kraju coraz częściej w taki sposób się relaksujemy. Nad korzystnym wpływem sauny na nasz organizm cały czas prowadzone są badania. Wyniki przeprowadzonych przez japońskich naukowców analiz wskazują, że sauna znacznie poprawia funkcjonowania serca, również u osób zmagających się z przewlekłą niewydolnością tego organu. Oprócz tego, w czasie wizyty w saunie wytwarza się tak zwany hormon szczęścia, czyli serotonina. Informację tę na swoich łamach opublikował „The American Jurnal of Cardiology”.

Wyniki badań

Badania, o których wspomniano na wstępie zostały przeprowadzone przez naukowców z japońskiego uniwersytetu Toyama. Kierownikiem zespołu był Takashi Ohori. W ramach badań została przebadana grupa 41 ochotników, którzy korzystali z sauny przez trzy tygodnie. 15 minutowe seanse odbywały się 5 razy w tygodniu. Po wyjściu z sauny uczestnicy mieli zawijać się ręcznikiem, który pozwalał na utrzymanie wyższej niż normalna temperatury ciała przez kolejne pół godziny. Po trzech tygodniach wyniki badań pokazały, że u badanych poprawiła się zdolność do wykonywania ćwiczeń, czyli zwiększyła się wydolność całego organizmu. Lepiej funkcjonował u nich śródnabłonek wyściełający serce. Tkanka ta odpowiedzialna jest za uwalnianie substancji kontrolujących kurczenie się naczyń krwionośnych oraz krzepnięcie krwi. Wzrosła też zdolność regeneracji komórek śródnabłonka. Japońscy naukowcy przeprowadzili również badania na szczurach. U zwierząt były sztucznie wywoływane zawały. Przez kolejne cztery tygodnie zwierzęta „korzystały” z sauny. Po tym czasie stan ich serc znacznie się poprawił. Co więcej zwiększył się też poziom enzymu o nazwie syntaza tlenku azotu, który odpowiada za regulację ciśnienia krwi oraz wspiera rozwój nowych naczyń krwionośnych.

Zapytaj lekarza

Jednak osoby, które analizują wyniki tych badań wskazują na to, że pacjenci chorujący na niewydolność serca nie powinni samodzielnie korzystać z sauny, a jedynie po konsultacji z lekarzem. Dalej też trwają prace nad określeniem tego jak dokładnie wpływa sauna na chore serce. Trzeba pamiętać o tym, że niewydolność serca jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny, więc wymagana jest porada lekarza prowadzącego chorego.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl