Jakie korzyści przynoszą regularne wizyty w saunie?

Pierwsze budowle, które można nazwać pierwotnymi saunami pojawiły się około dwa tysiące lat temu. Początkowo były traktowane jako schronienia przed zimowym chłodem. Jednak szybko zauważono ich korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Z biegiem lat sauna stała się nie tylko miejscem relaksu, ale także swego rodzaju rytuałem oraz jedną z form hartowania organizmu. Coraz chętniej korzystają z niej sportowcy. Jaki wpływ na organizm sportowca – biegacza ma regularne korzystanie z sauny? W tym artykule staramy się pokazać wszystkie aspekty korzystania z sauny przez biegaczy.

Jakie są rodzaje saun?

Wybierając się do ośrodków spa czy też kompleksów wypoczynkowych z basenami i saunami możemy spotkać się z różnego rodzaju saunami. Najczęściej można spotkać się z sauną suchą oraz parową. Coraz częściej można skorzystać także z tak zwanych saun ziołowych, czyli takich, w których rozpylane są mieszanki zapachowe mające przynieść osobie korzystającej z sauny określone efekty. Trzeba pamiętać o tym, że w saunie parowej panuje znacznie niższa temperatura niż w saunie suchej. W tej pierwszej będzie to około 50 stopni. W drugiej temperatura waha się pomiędzy 90-100 stopni. Warto zwrócić uwagę na to, że w czasie jednej sesji należy korzystać z jednego rodzaju sauny – nie powinno się jednocześnie korzystać z sauny mokrej i sauny suchej.

Jak korzystać z sauny? Najważniejsze zasady

W czasie korzystania z sauny warto trzymać się określonych zasad. Wówczas każda sesja przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że:

  1. o wiele ważniejsze od ogrzania ciała jest jego prawidłowe schłodzenia. Powinno ono być stopniowe i trwać kilka minut. Sesję ogrzewania i schładzania ciała należy wykonać kilkakrotnie w czasie jednej wizyty w saunie;
  2. do sauny najlepiej wchodzić nago lub w okryciu z suchego ręcznika. Klapki należy zostawić na zewnątrz;
  3. sesje w saunie najlepiej rozpoczynać od najniższych schodków, gdzie panuje najwyższa wilgotność oraz najniższa temperatura. W kolejnych wejściach do sauny można przejść na wyższe schodni. Ważne jest też trzymanie się odpowiedniego czasu przebywania w saunie;
  4. bardzo ważne jest to, by po wizycie w saunie odpowiednio nawodnić organizm. Można wykorzystać do tego napoje elektrolitowe, bogate w witaminy soki warzywno-owocowe lub wodę mineralną;
  5. z sauny należy korzystać po wysiłku fizycznym lub w dniu wolnym od intensywnych ćwiczeń. Nie powinno się z niej korzystać bezpośrednio przed snem.

Sauna a bieganie

Korzystanie z sauny ma kilka cech wspólnych z bieganiem. Najważniejszą korzyścią łączącą obie te czynności jest to, że pod wpływem korzystania z sauny i w czasie biegania wydzielają się endorfiny często nazywane hormonami szczęścia. Dzięki nim nasz nastrój poprawia się. Jeżeli regularnie biegamy i korzystamy z sauny możemy cieszyć się podwójnie z tych korzyści. Korzystanie z sauny, czyli sesje przebywania naprzemiennie w niskiej i wysokiej temperaturze powoduję rozkurczanie i kurczenie się naczyń krwionośnych. Wpływa również na pracę serca – staje się ona bardziej wydajna. To z kolei ma wpływ na przepływ krwi w organizmie i jego lepsze dotlenienie. Zwiększają się także zdolności regeneracyjne organizmu. Przy prawidłowej diecie sesja w saunie pozwala na efektywniejsze wykorzystanie składników odżywczych i mineralnych, które zawarte są w pokarmach. Dzięki temu mięśnie po wysiłku szybciej się regenerują, a co za tym idzie są szybciej gotowe do kolejnych ćwiczeń. O skuteczności sauny, jeżeli chodzi o jej korzystny wpływ na mięśnie może świadczyć chociażby to, że wizyty w saunie są zalecane po wzmożonym wysiłku fizycznym, w tym po biegach maratońskich. Regularne wizyty w saunie korzystnie wpływają również na proces regeneracji skóry – pęcherze czy otarcia znikają znacznie szybciej niż normalnie. Nie można też zapominać o tym, że korzystanie z sauny korzystnie wpływa również na układ immunologiczny. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Specjaliści zalecają w tym czasie korzystanie również z saun ziołowych, w których mieszanki ziół mają wpłynąć na wzmocnienie organizmu oraz pozytywnie wpłynąć na układ oddechowy. Trzeba jednak pamiętać, by unikać wizyt w saunie w czasie choroby czy przeziębienia, gdyż zmęczony chorobą organizm będzie miał problem z przystosowaniem się do warunków panujących w saunie. Kolejną zaletą sauny, z której szczególnie są zadowoleni sportowcy, jest podniesienie wydolności organizmu. Dlatego wizyty w saunie często są zalecane sportowcom przygotowującym się do wysiłkowych treningów, które mają przygotować ich do ważnych zawodów, szczególnie w trudnych warunkach. Z sesji w saunach często korzystają osoby przygotowujące się do ultramaratonów.

O czym pamiętać w czasie korzystania z sauny?

Mimo wielu korzyści, jakie płyną z korzystania z sauny, czasem należy z niej zrezygnować. Uważać powinny przede wszystkim osoby zmagające się z chorobami układu krwionośnego i serca. Z wizyty w saunie lepiej zrezygnować także bezpośrednio po bardzo wyczerpującym treningu – lepiej odczekać jakiś czas. Również spożycie alkoholu w dużych dawkach jest przeciwwskazaniem do korzystania z sauny. Przeciwwskazaniem jest także zaawansowana ciąża oraz trudno gojące się rany oraz przebyte niedawno zabiegi chirurgiczne. Najwygodniej było by móc wskoczyć do sauny po treningu, a co za tym idzie idealnie, gdyby mieć taką saunę we własnym domu. Zitpol-sauna chętnie pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl