Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w domową saunę, nie zapomnij dokupić do niej kilku drobnych akcesoriów. Taki sprzęt jak cebrzyk, drewniana chochla, termometr czy designerska klepsydra nadadzą wnętrzu sauny niepowtarzalny charakter, a przy okazji w pozytywny sposób wpłyną na jakość i bezpieczeństwo samych zabiegów. Co warte podkreślenia, drobne akcesoria kosztują niewiele, zwłaszcza jeśli ich cenę odniesiesz do kosztu zakupu i montażu kabiny.
Inwestycja w prywatną saunę to oczywiście dość duży wydatek. Zyskiem jest możliwość nieograniczonego korzystania z zabiegów w dowolnej porze dnia i nocy, również w święta. Kupując saunę, zyskasz dostęp do miejsca, w którym można się odprężyć, odświeżyć i zregenerować po wyczerpującej pracy, treningu sportowym czy męczącym dniu pełnym codziennych zajęć. Regularne zabiegi w saunie pomagają nie tylko w fizycznym odprężeniu ciała, ale także w wyciszeniu emocji, redukcji stresu i wewnętrznym uspokojeniu. Poza tym według badań i doświadczeń setek tysięcy osób z całego świata zabiegi w saunie w korzystny sposób wpływają na układ odpornościowy człowieka, na układ krwionośny (stabilizują ciśnienie krwi) czy nerwowy. Rozgrzewające właściwości sauny pomagają również w oczyszczeniu, wygładzeniu i odmłodzeniu skóry, rozluźnieniu napiętych mięśni, neutralizacji związanych z tym dolegliwości bólowych, w zmniejszeniu sztywności stawów i oczyszczeniu górnych dróg oddechowych.
Na skuteczność zabiegów w saunie wpływa nie tylko wysoka temperatura, ale i podwyższona wilgotność powietrza. By osiągnąć pożądany poziom wilgotność, na ułożone w centralnym punkcie sauny rozgrzane kamienie, co pewien czas wylewamy odrobinę wody. Do przechowywania wody służy wiaderko, czyli wspomniany na wstępie cebrzyk. Tradycyjne wiaderko wykonane jest z drewnianych klepek zabezpieczonych pojedynczą lub podwójną obejmą. Do nabierania wody z cebrzyka służy drewniana chochla. Za drewniany cebrzyk z chochlą w wersji tradycyjnej zapłacimy około 100zł.
Prócz tradycyjnych, drewnianych akcesoriów, w sprzedaży znajdziemy również ich znacznie nowocześniejsze, metalowe wersje. Najpopularniejsze z nich to akcesoria aluminiowe i stalowe. Wiaderko z aluminium, malowane na pożądany przez nas kolor, to koszt rzędu 200zł. Designerskie modele metalowych cebrzyków i chochli mogą być jednak znacznie droższe.
Jeśli nie chcesz kompletować pojedynczych akcesoriów, możesz zdecydować się na zakup wieloczęściowego zestawu o jednorodnym stylu wykonania. Duży zestaw akcesoriów do sauny najczęściej składa się z cebrzyka i chochelki, termometru, ewentualnie jego rozbudowanej wersji wyposażonej w higrometr (urządzenie do pomiaru poziomu wilgotności powietrza) i klepsydry lub zegara do odmierzania czasu trwania zabiegu. Warto pamiętać, że zbyt długie przybywanie w saunie jest niewskazane, zwłaszcza jeśli jest to sauna fińska, w której temperatura powietrza zwykle oscyluje w granicach kilkudziesięciu stopni Celsjusza.
W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się również specjalne nawilżacze i inhalatory do aromatyzowania powietrza wewnątrz sauny. Nawilżacze mają postać kamiennego, ewentualnie ceramicznego naczynia, do którego wlewa się wodę zmieszaną z wybranymi olejkami eterycznymi. Taki pojemnik umieszcza się następnie pomiędzy rozgrzanymi kamieniami lub zawiesza się go tuż nad nimi, wykorzystując do tego celu specjalną konstrukcję nośną z łańcuszkiem. Prócz nawilżaczy, przydatnym akcesorium w saunie mogą być się również fikuśne, filcowe czepki. To dobry wybór dla osób, którym zależy na ochronie cebulek włosowych przed przegrzaniem.
Podstawowe i dodatkowe akcesoria do sauny to sprzęt stosunkowo tani, nawet jeśli zdecydujesz się na zakup ich designerskich wersji. Szukając tego typu sprzętu, warto kierować się zasadą estetycznej spójności. Dzięki temu sauna będzie prezentowała się w niezwykle elegancki sposób, a same zabiegi będą nie tylko wyjątkowo przyjemne, ale i maksymalnie bezpieczne.