Galeria

Aromaterapia w saunie

Aromaterapia to zabieg wykorzystujący drogocenne działanie olejków eterycznych w celu łagodzenie dokuczliwych objawów związanych ze stresem, bezsennością, bólem, czy innymi zaburzeniami natury zdrowotnej. Finowie postanowili połączyć właściwości aromaterapii z drogocennym działaniem sauny. Tym samym osiągnęli nie tylko efekt urozmaicenia kąpieli w gorącej wonnej parze, ale również wprowadzili dodatkowy trend prozdrowotny w saunowaniu. Wprowadzenie różnorodnych olejków do sauny zwielokrotniło dobroczynne działanie sauny. Dzięki temu w warunkach sauny domowej można odbyć korzystny dla zdrowia seans spa.

Aromaterapia w saunie – wybór olejku

Aromaterapia przede wszystkim bazuje na oszczędności. Należy pamiętać, że olejki eteryczne są niezwykle skoncentrowane, wszystkie należy zatem stosować z wyjątkowym umiarem. Zbyt duża ilość pomijając fakt, iż niektóre z nich są łatwopalne, może stać się przyczyną podrażnienia oczu i skóry. Zazwyczaj w saunie wystarczy wylać na kamienie jedną lub dwie krople olejku rozcieńczone odpowiednią ilością wody ( ok. od 100 ml do 200 ml). Czasem można użyć mixu po 1 kropli z kilku rodzajów olejków, dla uzyskania złożonego efektu. Należy zawsze przeczytać wskazania do stosowania olejku na opakowaniu.  Jakie zatem olejki stosuje się w saunie?

  • rozmarynowy, poprawia funkcjonowanie mózgu, szczególnie pamięci, wpływa na dobre samopoczucie,
  • lawendowy, uspokaja, pomaga zmniejszyć stres, przeciwdziała bezsenności,
  • sandałowy, pomaga zachować równowagę nastroju, zmniejsza napięcie,
  • eukaliptusowy, poprawia oddychanie, odpręża,
  • miętowy, udrażnia drogi oddechowe, orzeźwia,
  • sosnowy również wpływa korzystnie na proces oddychania, wzmacnia odporność,
  • olejki cytrusowe ( cytrynowy, pomarańczowy) pobudzają, obniżają stres.

Rodzaj sauny a aromaterapia w saunie

Aromaterapię można stosować w każdym z typów saun. Nawet w saunie infrared stosuje się specjalny dyfuzor, który rozpyla woń rozcieńczonego olejku. Bardzo ciekawą alternatywą dla stosowania olejków w aromaterapii jest wykorzystanie świeżych ziół. Uprzednio należy zmiażdżyć rośliny zielne w moździerzu z odrobiną soli kamiennej. Taką mieszankę należy postawić w saunie i już można cieszyć się naturalnym aromatem ziół.

Oprócz działania prozdrowotnego dość popularne jest używanie aromaterapii w saunie w celach kosmetycznych. Zastosowanie olejków mających pozytywny wpływ na skórę jest popularne szczególnie  w spa. Dlatego posiadacze domowej sauny mogą samodzielnie i w zasadzie bez dodatkowych kosztów zapewnić sobie wspomaganie urody dzięki zastosowaniu olejków eterycznych. Wykorzystuje się na przykład olejek herbaciany, który jest stosowany przy łojotoku, czy trądziku. Olejek z mięty pieprzowej wpływa korzystnie na porost włosów, a lawenda wykazuje działanie przeciwstarzeniowe.

Bardzo ciekawą zaletą niektórych olejków jest działanie antybakteryjne. Oprócz zrozumiałego zastosowania ich w kosmetologii również wykorzystuje się je do odkażania samej sauny. Jest to dość powszechny sposób stosowany np. przez Finów.

Warto zatem pomyśleć o saunie domowej, jak o własnym, kompleksowym centrum SPA, w którym w dowolnym czasie, bez ograniczeń, czy dodatkowych kosztów, możemy korzystnie stymulować nasze zdrowie i urodę przy wykorzystaniu dobrodziejstw aromaterapii.