Galeria

Bezpieczna sauna

Wysoka temperatura w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza, to poważne obciążenie dla ludzkiego organizmu. Przekonujemy się o tym podczas letnich upałów, gdy wysoka temperatura odbiera nam siły, a w skrajnych przypadkach prowadzi do omdleń. Oczywiście w przypadku sauny mamy do czynienia jedynie z chwilowym wystawieniem organizmu na działanie wysokiej temperatury, a zatem jest to obciążenie znacznie mniejsze od tego, jakiego doświadcza organizm wystawiony na długotrwałe działanie słońca. Sauna jest bezpieczna, ale pod warunkiem jej właściwego użytkowania. Jeśli chcemy z niej bezpiecznie korzystać, powinniśmy stosować się do określonych zasad i przebywać w jej wnętrzu ściśle określony czas. Dzięki temu nie przeciążymy organizmu i tym samym unikniemy ryzyka omdlenia.

Omdlenia w saunie – czy to się zdarza?

Pobyt w saunie ma być rodzajem wypoczynku, sposobem na regenerację organizmu, a nie wysiłkiem czy torturą. Powinniśmy zatem ograniczyć czas przebywania w saunie i stosować się do reguł jej użytkowania, czyli naprzemiennie ogrzewać i chłodzić swoje ciało. Dzięki temu nie dojdzie do przegrzania organizmu, a jedynie do chwilowego przyspieszenia akcji serca – osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi z sauny powinny korzystać tylko po konsultacji i za zgodą lekarza. Jeśli czujemy się osłabieni, po zakończeniu kąpieli w saunie powinniśmy chwilę odpocząć, dając naszemu ciału czas na powrócenie do stanu równowagi. Po wyjściu z sauny część osób może odczuwać wzmożone pragnienie, może też przez chwile czuć się zmęczona (ze względu na przyspieszone bicie serca), rzadko jednak dochodzi do omdleń.

Ryzyko omdlenia zdrowej osoby w czasie lub po zakończeniu kąpieli w saunie, jest bliskie zeru i praktycznie nigdy nie dochodzi do tego typu zdarzeń. Osoba korzystająca z sauny musi być jednak zdrowa. Gdy chorujesz na serce, jesteś osłabiona/osłabiony przez przeziębienie lub grypę lub gdy cierpisz na inną chorobę, która wycieńczyła Twój organizm, przed wizytą w saunie powinnaś/powinieneś skonsultować się z lekarzem. Oczywiście każdy organizm na saunę reaguje nieco inaczej. Dlatego podczas pierwszej wizyty w saunie, zaleca się zanadto nie forsować swojego ciała. Warto w tym celu ograniczyć czas pobytu w saunie, a także obniżyć temperaturę i zmniejszając poziom wilgotności powietrza w jej wnętrzu.