Galeria

Co to jest łaźnia parowa?

Istnieje wiele rodzajów saun różniących się od siebie nie tylko wystrojem kabiny czy czasem trwania zabiegów, ale i zasadą działania. Najpopularniejsze z nich to sauny fińskie – suche oraz łaźnie parowe, których nie powinniśmy jednak mylić z saunami mokrymi. O ile w klasycznej saunie fińskiej na organizm oddziałuje się wysoką temperaturą powietrza, o tyle w łaźni parowej głównym czynnikiem wywierającym wpływ na ludzki organizm jest wilgoć w postaci pary wodnej.

Jak wygląda łaźnia parowa?

To najczęściej pomieszczenie przypominające łazienkę, wyłożone płytkami ceramicznymi lub akrylowymi panelami, wyposażone w specjalną wytwornicę pary wodnej. Podczas zabiegów wilgotność powietrza w kabinie dochodzi do poziomu 100 procent, w związku z czym jej wnętrze musi być wykończone materiałami niepodatnymi na wilgoć – para wodna skrapla się na suficie i ścianach, i spływa na podłogę. Oczywiście łaźnia parowa musi być wyposażona w system wentylacji, co pomaga w szybkim osuszeniu wnętrza kabiny po zakończonym zabiegu. W czasie zabiegu temperatura powietrza w łaźni parowej jest zdecydowanie niższa niż w saunie fińskiej i zwykle nie przekracza 55 stopni Celsjusza.

Warto pamiętać, że łaźnia parowa nie jest pojęciem tożsamym z sauną mokrą. W łaźni używa się specjalnych generatorów pary, a w saunie mokrej wilgotność powietrza podnosi się poprzez polewanie wodą rozgrzanych na piecu kamieni. W saunie mokrej wilgotność powietrza jest zwykle niższa niż w łaźni parowej, nieco wyższa jest natomiast temperatura.

Właściwości łaźni parowej

Zabiegi w łaźni to przede wszystkim sposób na oczyszczenie ciała i ogólne odprężenie organizmu, co jest pochodną oddziaływania zarówno ciepłem, jak i wilgocią. Podczas zabiegu możemy się zrelaksować i zregenerować. Pory skóry delikatnie się otwierają, dzięki czemu skóra samoczynnie się oczyszcza. Zabiegi w łaźni parowej mają zatem pozytywny wpływ na kondycję skóry całego ciała, zwłaszcza na wygląd cery, która ulega wyraźnemu wygładzeniu.

Według wielu opinii zabiegi w łaźni parowej mają korzystny wpływ na samopoczucie osób borykających się problemami reumatycznymi – zmniejszają dolegliwości bólowe, powodują rozluźnienie napiętych struktur, sprzyjają poprawie ruchomości stawów. Takie zabiegi mają pobudzać również ogólną przemianę materii, dzięki czemu mogą być wartościowym wsparciem wielu kuracji odchudzających. Wizyt w łaźni parowej polecane są również osobom cierpiącym na niektóre schorzenia układu oddechowego – zabiegi pobudzają krążenie krwi i zwiększają wydolność płuc. Ponadto para wodna nawilża błony śluzowe, tym samym łagodząc objawy podrażnień. Duża wilgotność pomaga również w oczyszczeniu dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie. Dla zwiększenia efektywności zabiegów można korzystać z aromatycznych olejków, które drogą inhalacji dostają się do wnętrza organizmu.