Galeria

Co warto wiedzieć o saunie infrared?

Sauny infrared (oznaczane często skrótem IR) są czymś zupełnie innym niż tradycyjne sauny. Jedyne podobieństwo łączące te dwa rodzaje sauny to oddziaływanie ciepłem na ludzki organizm. W obu przypadkach ma to na celu regenerację i oczyszczenie organizmu. Tu jednak podobieństwa się kończą.

Źródło ciepła w saunach infrared

Tradycyjna sauna działa przede wszystkim prozdrowotnie, z kolei sauny infrared mają działanie lecznicze i rehabilitacyjne. Dodatkowo sauny infrared mają inne źródło ciepła – jest to energia podczerwieni, która bezpośrednio ogrzewa ciało. W saunie IR ponad 80% wytwarzanej energii penetruje ludzkie ciało rozgrzewając je od środka. Pozostała energia ogrzewa powietrze. W tradycyjnej saunie proces ogrzewania ciała jest pośredni – ciało ogrzewane jest przez gorące powietrze, dopiero po tym jak skóra zostanie ogrzana przez gorące prądy powietrza, zostaje rozgrzane wnętrze ciała.

Dzięki bezpośredniemu działaniu promieniowania podczerwonego, jego ciepło szybko wnika w głąb ciała, co zwiększa przepływ krwi, a to z kolei jeszcze bardziej przyśpiesza rozchodzenie się ciepła w organizmie. Temperatura ciała podnosi się, a człowiek zaczyna się pocić przy stosunkowo niskiej temperaturze.

W saunie IR wykorzystuje się elektromagnetyczne promieniowanie podczerwone, którego fale mają długość od 700 do 15000 nm. Takie promieniowanie posiada właściwości lecznicze. Wykorzystywane jest przed wszystkim w fizykoterapii (w lampach terapeutycznych). Promieniowanie o takich długościach fal stanowi około 40% promieniowania słonecznego. W związku z tym nasuwa się myśl, że korzystając z sauny IR możemy cieszyć się dobrodziejstwem promieni słonecznych bez ryzyka poparzenia i ekspozycji na szkodliwe działanie promieni UV.

Sauny infrared – dla kogo?

Korzystanie z sauny infrared poleca się w szczególności w okresie jesienno-zimowym, a także w czasie przesilenia wiosennego. Specyfika tych kabin pozwala na jednoczesny relaks połączony z czytaniem książki czy gazety, a także z miłą pogawędką z osobami również korzystającymi w tym czasie z sauny. Jest to doskonały sposób na odprężenie się po całym tygodniu ciężkiej pracy. Sauna tego typu sprawdzi się również dla sportowców lub osób hobbystycznie biegających czy uprawiających inne dyscypliny sportowe. Ciało w saunie wypoczywa i odpręża się, a także przyśpieszony zostaje proces regeneracji komórek. Korzystanie z sauny wpływa także na proces prawidłowej przemiany materii. Wzmacnia również odporność organizmu. Przyśpiesza także leczenie kontuzji i pomaga ulżyć osobom z chorobami reumatycznymi czy problemami z krążeniem. Oprócz korzystnego wpływu na nasze ciała, sauna IR wpływa również na samopoczucie.

Sauny infrared zyskują sobie coraz więcej zwolenników, przede wszystkim ze względu na to, że mogą z nich korzystać również osoby, które nie mogą korzystać z tradycyjnych saun. Można w nich korzystać w ubraniach. Jest to też dobra propozycja dla osób z klaustrofobią czy dusznościami, gdyż z tego rodzaju sauny można korzystać przy otwartych drzwiach.

Sauny infrared dostępne są w ofercie Zitpol-sauna. Zadzwoń, zapytaj, chętnie pomożemy w doborze najlepszej sauny dla Ciebie i Twojej rodziny.