Galeria

Co warto wiedzieć o saunie parowej?

Sauna parowa często nazywana również łaźnią rzymską to specyficzne miejsce, w którym poddajemy się zabiegom odświeżającym nasze ciało, realizowanym w stosunkowo niskiej temperaturze (około 45-55 stopni Celsjusza), ale przy wysokim poziomie wilgotności powietrza (wilgotność może dochodzić do wartości 100%). Dzięki temu zabiegi mogą być dłuższe, a czerpana z nich przyjemność większa.

Zabiegi w saunie parowej chętnie wybierane są przez osoby poszukujące mniej ekstremalnej formy saunowania. Są doskonałym wyborem dla mężczyzn i kobiet, którym zależy na skutecznym oczyszczeniu całej powierzchni skóry i jej dobrym nawilżeniu. Zabiegi w łaźniach parowych polecane są również osobom zmagającym się z różnymi problemami ze strony układu oddechowego. Wysoka wilgotność powietrza sprawia, że sauna parowa staje się jedynym wielkim inhalatorem.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed wejściem do sauny parowej należy wyciszyć swój organizm, dając sobie kilka-kilkanaście minut na odpoczynek. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli z sauny chcesz skorzystać zaraz po wyczerpującym treningu. Zwykle wystarczy kwadrans, by rytm serca uległ uspokojeniu, ciśnienie krwi wróciło do normy, a napięte mięśnie delikatnie się rozluźniły. Pamiętaj również, by nie podjadać tuż przed zabiegiem. Ostatni obfity posiłek należy zjeść co najmniej 1-2 godziny przed planowaną wizytą w saunie. Dzięki temu organizm nie będzie obciążony koniecznością intensywnego trawienia świeżo zjedzonego posiłku, przez co zabieg będzie bezpieczniejszy.

Przed samym wejściem do sauny należy wziąć letni prysznic. To podstawowa zasada obowiązująca w każdym rodzaju sauny, związana z kwestią higieny osobistej. Do sauny wchodzimy boso (klapki pozostawiamy pod drzwiami), najlepiej nago. Zanim zajmiemy miejsce na drewnianej ławie, opłukujemy ją wodą, tak by zmyć pot pozostawiony przez innych użytkowników.

Dlaczego powinniśmy być nago?

W odróżnieniu od klasycznej sauny fińskiej wilgotność powietrza w saunie parowej jest na tyle duża, że każdy rodzaj materiału w ciągu zaledwie kilku chwil nasiąka wodą. Bawełniane ręczniki stają się niczym gąbka i po kilku minutach można je wykręcać. Syntetyczny strój kąpielowy również nie jest wskazanym rozwiązaniem. Dla bardziej nieśmiałych osób pocieszeniem może być fakt, że w sanie parowej wszyscy są nadzy, a wysoka wilgotność powietrza sprawia, że mało co w niej widać. Niska przejrzystość powietrza sprzyja zachowaniu poczucia intymności, nawet jeśli saunę współdzielimy z innymi, nieznanymi nam osobami.

Sauna parowa – zakończenie zabiegu

Pojedyncza wizyta w saunie parowej nie powinna trwać dłużej niż 15-20 minut. To optymalny czas, by oczyścić ciało, jednocześnie nie ryzykując nadmiernego przegrzania organizmu. Po zakończonym zabiegu należy się schłodzić. Można wziąć chłodny prysznic, wskoczyć do balii z zimną wodą, natrzeć się lodem lub śniegiem. Następnie warto choć na chwilę położyć się na leżaku i odpocząć.

Proces nagrzewania i schładzania ciała można powtórzyć kilka razy, skracając czas pojedynczego pobytu w saunie do kilku minut. Początkująca osoba nie powinna z tym jednak przesadzać. Na pierwszy raz pojedynczy cykl w zupełności wystarczy. Przed pierwszą wizytą w saunie parowej warto skonsultować się również z lekarzem, zwłaszcza jeśli cierpimy na jakąś przewlekłą chorobę.