Korzystanie z sauny polecane jest w czasie różnorodnych schorzeń. Jest to także znany i ceniony sposób relaksacji. Jednak czy z sauny mogą korzystać osoby chore na cukrzycę? Okazuje się, że przy zastosowaniu się do odpowiednich zasad korzystanie z sauny przy cukrzycy będzie korzystnie wpływało na organizm.

Trzeba pamiętać, że regularne wizyty w saunie korzystnie wpływają między innymi na:

  1. wzrost ciśnienia tętniczego;
  2. przyśpieszenie pracy serca;
  3. polepszenie pracy układu limfatycznego;
  4. dotlenienie organizmu;
  5. odżywienie tkanek;
  6. przyśpieszenie przemiany materii;
  7. regulację układu hormonalnego;
  8. poprawę wydajności serca i płuc;
  9. złagodzenie bóli reumatycznych;
  10. ogólną kondycję ciała;
  11. pracę układu nerwowego;
  12. wzmocnienie układu odpornościowego;
  13. łagodzenie skutków stresu.

Kiedy można, a kiedy nie można korzystać z sauny chorując na cukrzycę?

Przy cukrzycy, przed skorzystaniem z sauny bezwarunkowo należy skonsultować się z lekarzem, gdyż w zależności od typu cukrzycy wizyta w saunie może wywołać różnorodne objawy, w tym te niepożądane. Przykładowo, jeżeli przed wizytą w saunie wstrzyknięta zostanie insulina, to zacznie ona szybciej działać. Przyspieszy wtedy też znacznie przemiana materii i tętno, co może powodować hipoglikemię. Z kolei zmiany hormonalne, jakie występują w czasie regularnego korzystania z sauny mogą przyczynić się do hiperglikemii. Przed wizytą należy się upewnić, że wyniki badań pozwalają na korzystanie z sauny – poziom cukru jest pod kontrolą i nie ma ryzyka wystąpienia hipo lub hiperglikemi. Z seansu w saunie lepiej zrezygnować, gdy występują powikłania po cukrzycy, a poziom glukozy we krwi nie jest unormowany.

Inne przeciwwskazania do korzystania z sauny to między innymi:

  1. zawał (przebyty do 3 miesięcy przed planowanym korzystaniem z sauny);
  2. choroba wieńcowa;
  3. nadciśnienie tętnicze;
  4. zaburzenia krzepnięcia krwi;
  5. zaburzenia krążenia mózgowego;
  6. choroby układu nerwowego;
  7. jaskra;
  8. choroby psychiczne-nowotwory;
  9. grzybica;
  10. przeziębienie i grypa;
  11. gorączka;
  12. niewydolność nerek i wątroby;
  13. menstruacja.

Specjaliści zalecają, aby z sauny suchej korzystać raz w tygodniu. Z sauny parowej można korzystać częściej. Korzystne efekty korzystania z sauny zależą przede wszystkim od regularnych wizyt. Przygotowując się do wizyty w saunie warto pamiętać o podstawowych zasadach:

  1. przed wizytą w sanie należy zmierzyć poziom cukru we krwi oraz ciśnienie. Na godzinę przed rozpoczęciem seansu należy zjeść posiłek. Przed wejściem do sauny należy wziąć kąpiel oraz wytrzeć dokładnie ciało. Przy stosowaniu insuliny należy ją przyjąć najpóźniej na dwie godziny przed wejściem do sauny. Jest to ważne, gdyż późniejsze przyjęcie insuliny może spowodować powstanie hipoglikemii.
  2. w czasie pobytu w saunie należy wybrać półkę dostosowaną do tego, w jaki sposób reaguje organizm na temperaturę powietrza – im wyżej położona półka tym wyższa temperatura. Pod ciało należy podłożyć ręcznik i usiąść na nim wygodnie. Seans powinien trwać około 5-10 minut. Należy pamiętać o zasadzie, że im wyższa temperatura, tym krótszy czas seansu. Trzeba pamiętać, że wizyta w saunie wiąże się z dużą utratą wody, dlatego warto zaopatrzyć się w napój, np. gorącą herbatę, która nawodni organizm oraz wyreguluje temperaturę ciała.
  3. po wizycie w saunie – należy zmierzyć ponownie poziom cukru we krwi. Ciało musi być stopniowo schładzane, zaczynając od stóp. Warto pamiętać o tym, że im wyższa temperatura panowała w saunie, tym ciało powinno być dłużej schładzane. Po schłodzeniu należy odpocząć ok. 15 minut. Cały cykl można powtórzyć do 3 razy, jednak po każdym wyjściu z sauny należy zmierzyć poziom cukru i ciśnienia krwi.

Powiązane artykuły

Napisz Zadzwoń

Producent Saun i Spa Zitpol Sauna

tel.: 605 23 15 25

Specjalista ds. Ganbanyoku
tel.: 697 51 30 05

For english:
+48 697 51 30 05

e-mail:
info@zitpol-sauna.pl