Galeria

Instalacja sauny w domu

Instalacja sauny w domu jednorodzinnym, a nawet w klasycznym mieszkaniu nie jest dziś żadnym problemem. Na rynku znajdziesz wiele kabin przystosowanych do montażu w małych łazienkach, kosztujących zaledwie kilka tysięcy złotych. Co warte podkreślenia, taką kabinę można zamontować samodzielnie lub skorzystać z pomocy doświadczonych instalatorów. Wystarczy dostęp do instalacji elektrycznej i sprawny system wentylacji, który zapobiegnie zawilgoceniu łazienki. Stworzenie domowej strefy wellness zapewni Ci stały i nieograniczony dostęp do odprężających zabiegów w temperaturze sprzyjającej rozluźnieniu napiętych mięśni i wilgotności korzystnie wpływającej na Twoją skórę.

Instalacja sauny w domu lub mieszkaniu

Duża różnorodność gotowych rozwiązań dedykowanych odbiorcom indywidualnym zapewnia możliwość zakupu sauny dostosowanej do metrażu niemal każdej średniej wielkości łazienki. Niezależnie od wybranego modelu sauny, w każdym przypadku do jej prawidłowego działania niezbędny jest dostęp do instalacji elektrycznej i wydajnego systemu wentylacji grawitacyjnej, który można wspomóc dodatkowym wiatrakiem.

Najczęściej spotykane wersje kabin wykończone są drewnem świerkowym (odporny na wilgoć świerk skandynawski), jodłą kanadyjską lub cedrem. Podłoga wykonana jest zwykle z nienasiąkliwego materiału o antypoślizgowych właściwościach, takiego jak gres czy terakota, co przekłada się na jej większą trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowania sauny. Kabiny nigdy nie ustawia się bezpośrednio przy ścianie. Należy zachować przynajmniej kilka centymetrów odstępu, tak by zapewnić dobrą cyrkulację powietrza i zapobiec gromadzeniu się wilgoci. Ważne, by kabina nie była bezpośrednio podłączona do wentylacji. W kabinie powinien znajdować się otwór wentylacyjny, tak by ciepłe i wilgotne powietrze mogło być odprowadzane na zewnątrz budynku przez domowy system wentylacji.

Instalacja sauny w domu – wielkość kabiny

Rozmiar sauny to pochodna możliwości technicznych (wielkości pomieszczenia) i naszych indywidualnych preferencji. Gdy z zabiegów korzystamy w pojedynkę i zwykle zajmujemy pozycję siedzącą, wystarczy zakup sauny o ławce szerokości około 60cm. Taka kabina będzie niewiele większa od tradycyjnej kabiny prysznicowej i z powodzeniem zainstalujemy ją w niemal każdej łazience. Jeśli chcemy mieć możliwość saunowania w kilka osób lub lubimy się w saunie położyć, potrzebna będzie nam znacznie większa kabina, o minimalnej szerokości 200cm. Oczywiście w tym przypadku musimy dysponować odpowiednio większą przestrzenią – dużą łazienką lub innym pomieszczeniem z infrastrukturą przystosowaną do montażu sauny.

Gdzie można zainstalować saunę?

Możliwość montażu sauny najlepiej rozważyć już na etapie projektowania domu. Wówczas możemy łatwo wydzielić osobne pomieszczenie, w którym zainstalujemy saunę, przygotujemy miejsce prysznic i stworzymy niewielką strefę relaksu. Gdy dom już stoi i nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na jego przebudowę, na strefę wellness stosunkowo niskim kosztem możemy zaadaptować jedną z łazienek, piwnicę lub poddasze, ewentualnie jeden z mniejszych pokoi, najlepiej bezpośrednio sąsiadujący z łazienką. Jeśli mamy do dyspozycji większą kwotę pieniędzy, saunę możemy zaprojektować w dedykowanym jej domku zlokalizowanym w ogrodzie.

Instalacja niewielkiej kabiny z sauną jest możliwa również w tradycyjnym mieszkaniu, w bloku. W tym przypadku na miejsce jej montażu najczęściej wybierana jest łazienka, choć można przystosować do tego celu również jeden z mniejszych pokoi. Ze względu na niewielkie rozmiary łazienek w mieszkaniach zlokalizowanych w typowych blokach, do wyboru mamy najczęściej małe sauny w rozmiarze kabin prysznicowych. Szersze pole manewru mają właściciele mieszkań w starych kamieniach, w których łazienki są na ogół znacznie większe. Przy instalacji sauny w mieszkaniu należy zadbać o usprawnienie systemu wentylacji, tak by bez trudu usuwać nadmiar wilgoci i nie doprowadzić do zagrzybienia łazienki i innych pomieszczeń.

Cena domowej sany i koszt jej utrzymania

Dzięki bogatej ofercie rynkowej na niewielką saunę może dziś pozwolić sobie praktycznie każdy. Ceny najprostszych modeli kabin oscylują w granicach 4-6 tys. złotych. Oczywiście należy doliczyć do tego koszt montażu, chyba że zdecydujemy się na samodzielną instalację. Ceny większych kabin lub samodzielnych domków, które można zainstalować w ogrodzie, są znacznie wyższe. Za obszerną, wykonaną z najlepszej jakości materiałów kabinę trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Koszt utrzymania sauny zależy od jakości jej wykonania. Im lepsze materiały wykończeniowe, tym większa ich trwałość i brak konieczności przeprowadzania częstych remontów. Koszty bieżącej eksploatacji sauny są pochodną sposobu jej ogrzewania. Gdy korzystamy z zewnętrznej sauny opalanej drewnem, jej użytkowanie będzie tańsze. W przypadku większości saun zamiast tradycyjnych pieców na drewno stosuje się jednak ich elektryczne wersje. Koszt działania sauny zależy zatem od cen energii elektrycznej oraz mocy pieca. W wariancie z piecem o mocy 4,5kW, przy cenie prądu 0,60zł/kWh, godzina użytkowania sauny będzie kosztować mniej niż 3zł.