Zabiegi w saunie lub łaźni to doskonały sposób na odprężenie ciała i umysłu, odświeżenie i wygładzenie skóry, rozluźnienie napiętych mięśni, przykróconych ścięgien i stawów. Oczywiście tego typu zabiegi oferują znacznie więcej korzyści. Trzeba jedynie pamiętać, że każdy typ sauny/łaźni oferuje nieco inne ich rodzaje.
Historia sauny w nierozerwalny sposób wiążę się z historią ludzkości. Zabiegi w saunie stosowane były zarówno przez ludy pierwotne, jak i pierwsze wielkie cywilizacje. W starożytnym Rzymie miejskie termy (sauny) wykorzystywano nie tylko do celów higienicznych, ale traktowano je również jako miejsce do spotkań towarzyskich czy załatwiania interesów. W Finlandii, z którą kojarzy się współczesne pojęcie sauny, zabiegi oczyszczające z wykorzystaniem wysokiej temperatury powietrza stosowane są od wieków. Gdy za mieszkania służyły zwykłe jamy ziemne, do saunowania wykorzystywano rozgrzane w ognisku kamienie, które polewano wodą w celu wytworzenia oczyszczającej ciało pary wodnej. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej integralnym elementem bani (wschodnioeuropejska sauna) były i po dziś dzień są aromatyczne zioła i tzw. witki, którymi smaga się ciało.
Niezależnie od zastosowanych rozwiązań technicznych, główną ideą przyświecającą powstaniu pierwszych łaźni, było stworzenie dogodnych warunków do dbania o higienę osobistą mieszkańców danej społeczności. Z czasem sauny stały się miejscem spotkań, integracji i relaksu. Współcześnie służą nie tyle codziennej higienie, ile zdrowiu i dobrej kondycji, zarówno tej fizycznej, jak i psychicznej.
Jedną z alternatyw dla zabiegów w saunie typu klasycznego jest łaźnia parowa. W odróżnieniu od sauny fińskiej wewnątrz łaźni panuje bardzo większa wilgotność powietrza (do 100 procent), ale i znacznie niższa temperatura (w granicach 40-60 stopni Celsjusza). Dzięki temu czas trwania zabiegu w łaźni może być dłuższy niż w saunie fińskiej. Co więcej, w niektórych łaźniach (łaźnie błotne) stosuje się specjalne glinki, algi lub inne rodzaje odżywek mineralno-biologicznych, które pomagają oczyszczać, nawilżać i odżywiać skórę, co wpływa na poprawę jej elastyczności, gładkości czy sprężystości.
Wybór konkretnego rodzaju sauny czy łaźni powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i upodobania konkretnej osoby. Podejmując decyzję o budowie lub montażu sauny/łaźni w swoim domu, trzeba pamiętać również o spełnieniu określonych wymagań technicznych niezbędnych do instalacji tego typu wyposażenia. Dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się montażem łaźni i saun różnych typów. Ich profesjonalna opinia powinna pomóc w wyborze rozwiązania możliwie najlepiej dopasowanego do własnych oczekiwań, możliwości i potrzeb.
Pracownicy Zitpol-sauna chętnie doradzą najlepszy rodzaj sauny dla Ciebie. Zadzwoń, zapytaj, pomożemy na każdym etapie planowania i montowania sauny w Twoim domu.