Galeria

Jakie są największe zalety sauny japońskiej – Ganbanyoku?

Skalna kąpiel to popularny rodzaj zabiegu odnowy biologicznej służącego przyspieszeniu procesu regeneracji i sprzyjającego ogólnemu odprężeniu organizmu. Ganbanyoku to japońskie określenie na tego typu zabieg. W wersji oryginalnej skalne kąpiele realizowane są z wykorzystaniem specyficznego rodzaju skał – czarnej krzemionki wulkanicznej (Black Silica) wydobywanej na japońskiej wyspie Hokkaido. Skała ma wydzielać jony ujemne, co korzystnie wpływa na naturalne procesy regeneracji organizmu.

Krótka charakterystyka japońskiej sauny Ganbanyoku

W odróżnieniu od popularnej sauny fińskiej temperatura powietrza w saunie japońskiej jest zdecydowanie niższa, bo nie przekracza 45 stopni Celsjusza. Nieco większa jest natomiast wilgotność powietrza oscylująca w granicach 50-60 procent. Taki poziom wilgotności przy jedynie delikatnie podwyższonej temperaturze powietrza nie jest poważnie obciążający dla organizmu, w związku z czym Ganbanyoku jest zabiegiem, z którego może skorzystać praktycznie każdy – podobnie jak w przypadku łagodnej sauny infrared.

Prócz specyficznych warunków sprzyjających ogólnemu rozluźnieniu ciała, sauna japońska ma również zupełnie inny wygląd. Zamiast małej kabiny z drewnianymi ławami zwykle mamy tu do czynienia z większym pomieszczeniem uzupełnionym kamiennymi stołami, na których poddajemy się odprężającemu zabiegowi wygrzewania ciała. Kamienne płyty wykonane z czarnej krzemionki wulkanicznej są specjalnie podgrzewane (powinny osiągnąć średnią temperaturę powietrza w saunie), zapewniając przyjemne ciepło, odprężając i sprzyjając regeneracji nadwyrężonych tkanek. W odróżnieniu od zabiegów w saunie fińskiej podczas sesji Ganbanyoku nie trzeba być również nago – możemy owinąć się dużym, miękkim ręcznikiem, co jest sporym atutem dla osób wstydliwych.

Średnia temperatura i zbliżony do naturalnego poziom wilgotności powietrza sprawiają, że sauna japońska jest idealnym wyborem dla osób, które z powodów zdrowotnych nie powinny korzystać z tradycyjnych zabiegów w saunie fińskiej, ruskiej bani czy łaźni rzymskiej. Jej cechą charakterystyczną jest oddziaływanie na ciało nie tyle przez temperaturę i wilgotność powietrza, ile przez promieniowanie podczerwone emitowane przez podgrzewane kamienne płyty. Oczywiście takie promieniowanie jest w pełni bezpieczne. Dodatkowo dzięki zastosowaniu płyt z czarnej krzemionki wulkanicznej, ciało ma mieć możliwość korzystania z dobroczynnego wpływu jonów ujemnych wydzielanych przez podgrzaną skałę.

Wpływ sauny Ganbanyoku na organizm człowieka

Podgrzane skały emitują promieniowanie podczerwone typu FIR (fale dalekiej podczerwieni), dzięki czemu ciepło wnika w głąb organizmu, ogrzewając nie tylko zewnętrzne warstwy skóry, ale także znajdujące się tuż pod nią tkanki, przede wszystkim mięśnie, ścięgna, a nawet powięzi czy struktury stawowe. Wraz ze wzrostem temperatury ciała dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i szybszego przepływu krwi. W ten sposób podgrzewane tkanki stają się lepiej natlenione i odżywione. Jednocześnie wypłukujemy z nich toksyny będące efektem naturalnych procesów przemiany energii.

Według wielu ekspertów zabiegi w saunie japońskiej sprzyjają nie tylko odprężeniu, ale i wspomagają organizm w naturalnych procesach regeneracyjnych, zwłaszcza po sportowym treningu lub innych formach wyczerpującej aktywności fizycznej. Pobudzenie krążenia we wszystkich warstwach skóry sprzyja odnowie kolagenu, w efekcie czego skóra staje się bardziej sprężysta i wygląda młodziej. Większa elastyczność skóry to także mniej pomarańczowej skórki na udach i pośladkach (cellulitu). Sauna Ganbanyoku może być również sposobem na niwelowanie opuchlizny i przyspieszenie leczenia miejscowych stanów zapalnych. Dzięki szybszemu krążeniu krwi takie zabiegi sprzyjają także usuwaniu toksyn z mięśni, co wpływa na ograniczenie zakwasów.

W wielu publikacjach na temat sauny Ganbanyoku znajdziemy informację o tzw. jonach ujemnych emitowanych przez podgrzaną skałę wulkaniczną. Ujemne jony mają wpływać na przyspieszenie procesów naturalnej regeneracji organizmu, a tym samym wykazywać aktywne działanie prozdrowotne. Dotychczas w sposób naukowy nie udowodniono takiego działania skał Black Silica. Potwierdzone jest natomiast korzystne oddziaływanie wyższą temperaturą, co wpływa na powierzchniowe przyspieszenie krążenia krwi i osiągane w ten sposób efekty.

Czy warto korzystać z japońskiej sauny Ganbanyoku ?

Jeśli szukasz sposobu na odprężenie, chcesz rozluźnić napięte mięśnie lub przyspieszyć proces regeneracji po wyczerpującym treningu, wizyta w saunie Ganbanyoku z pewnością się opłaci. To doskonały wybór zwłaszcza dla tych osób, które z powodów zdrowotnych nie powinny korzystać z bardziej obciążających zabiegów w saunach typu tradycyjnego, przede wszystkim, z sauny fińskiej. Warunki panujące podczas kąpieli skalnych są bardziej znośne, a same zabiegi niezwykle przyjemne. Wpływa na to nie tylko ich forma, ale i towarzysząca im oprawa.

Pomieszczenia dedykowane saunie japońskiej są na ogół bardziej przestronne niż kabiny sauny tradycyjnej. Ich wyposażenie jest bogatsze i przyjemniejsze dla oka. Takim zabiegom bardzo często towarzysz również kojąca muzyka oraz aromaterapia. Co warte podkreślenia, kąpiele skalne z powodzeniem można łączyć z zabiegami masażu. W ten sposób osiągamy dodatkowe korzyści i oszczędzamy czas – długość trwania zabiegu zależy od indywidualnych upodobań, ale zwykle wynosi około godziny.