Galeria

Ręcznik w saunie. Co warto o nim wiedzieć?

Choć zdecydowana większość ekspertów od sauny potwierdza, że należy korzystać z niej nago, to jednak obecność ręcznika w saunie nie jest niczym gorszącym, a sam ręcznik okazuje się niezwykle przydatnym gadżetem, zwłaszcza w saunie publicznej. Nie chodzi tu oczywiście o szczelne owijanie się ręcznikiem, a jedynie o wyściełanie nim ławy, dla zwiększenia komfortu siedzenia i zachowania wysokiego poziomu higieny.

Osoby, które owijają się ręcznikiem, powinny jak najszybciej przezwyciężyć wewnętrzne skrępowanie, ponieważ zabiegi w ręczniku nie przynoszą ciału żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, mogą być niekorzystne dla organizmu, prowadząc do przegrzania i szybkiego odwodnienia. Ciało owinięte w ręcznik, zamiast się oczyszczać, zostaje podrażnione. Po dłuższej wizycie w saunie, w ręczniku, na powierzchni skóry mogą pojawić się drobne krostki lub wystąpić innego rodzaju podrażnienia. Poza tym owijając ciało w ręcznik, blokujemy oczyszczanie organizmu – pory pozostają przytkane i znajdujące się w ciele toksyny nie mają ujścia.

Używanie ręcznika w saunie na podczerwień (infrared) zupełnie rozmija się z celem przeprowadzania zabiegów oczyszczających. Ręcznik pochłonie niemal całe promieniowanie cieple, przez co ciało w ogóle się nie nagrzeje lub nagrzeje się w sposób niewystarczający do zainicjowania procesu wewnętrznego oczyszczenia.

Jak używać ręcznika w saunie?

Ręcznik w saunie potrzebny jest nam jedynie do wyściełania nim siedziska. Dzięki temu siedzenie stanie się wygodniejsze – dodatkowa amortyzacja dla twardej, drewnianej ławy, a poziom higieny korzystania z sauny znacznie wyższy.

Pamiętajmy, by do sauny zabrać ze sobą dwa ręczniki. Jednym wyściełamy siedzisko, a drugi posłuży nam do wytarcia ciała po prysznicu. Ten drugi ręcznik wystarczy położyć złożony w kostkę na siedzisku, tuż obok miejsca, na którym siedzimy.

Gdy już wiesz, jak korzystać z ręcznika w saunie, pozostaje wybór tego właściwego. Najlepsze do sauny będą ręczniki o dużej gramaturze, grube i miękkie. Mogą to być ręczniki z włókna bambusowego lub ręczniki frotte, które dobrze chłoną i zatrzymują wilgoć. Wybieramy ręczniki większych rozmiarów, tak by można było na nich usiąść, a w razie potrzeby również się na nich położyć – bez dotykania nagim ciałem powierzchni drewnianej ławy.