Galeria

Sauna i muzyka

Dlaczego w niektórych saunach puszczana jest muzyka?

Muzyka łagodzi obyczaje, pomaga w rozluźnieniu duszy i cała, a tym samym jest tożsama z ogólną ideą sauny, która ma sprzyjać odprężeniu zmęczonego organizmu. Słuchanie muzyki w saunie nie jest zatem niczym zdrożnym i wiele publicznie dostępnych saun standardowo wyposażonych jest w głośniki, z których emitowana jest spokojna, rozluźniająca muzyka.

Warto zauważyć, że jednak czym innym jest muzyka puszczana w saunie przez administratora/właściciela sauny, a czym innym jest muzyka, której chcemy słuchać przy pomocy własnego sprzętu nagłaśniającego. W tym drugim przypadku, zanim puścimy muzykę, wcześniej powinniśmy zapytać o zgodę inne osoby korzystające z sauny.

A jakiej muzyki zwykle słucha się w saunie?

Muzyka w saunie ma sprzyjać uspokojeniu i odprężeniu, nie jest to zatem typowa muzyka radiowa. Zwykle jest to tzw. muzyka relaksacyjna, naśladująca odgłosy natury, wyróżniająca się spokojnym rytmem, delikatnością dźwięków, wywołująca przyjemne skojarzenia, które pomagają w osiągnięciu wysokiego poziomu wewnętrznego wyciszenia. Taka spokojna, nastrojowa melodia może być dodatkowo wzbogacona olejkami zapachowymi, które kojarzą się z naturą, z lasem, wodą lub łąką. Połączenie spokojnej melodii z przyjemnym zapachem pozwala osiągnąć stan głębokiego relaksu. Dobrym przykładem muzyki, jaka puszczana jest w wielu saunach, są melodie naśladujące szumu morza, szum wodospadu lub rzeki, śpiewy ptaków czy szum lasu.

Dlaczego w saunie puszczane są tego typu dźwięki? Przyczyna jest bardzo prosta – spokojny dźwięk połączony z przyjemnym zapachem pomaga się odprężyć, a tym samym osiągnąć wyższy stopień rozluźnienia. Dzięki temu zabieg w saunie staje się bardziej efektywny, korzysta na nim nie tylko nasze ciało, ale również nasz umysł, który zyskuje okazję, by się zresetować. Płyty z muzyką do sauny można kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach muzycznych, a niekiedy również w sklepach z asortymentem do aromaterapii. Dzięki temu odprężającej muzyki możemy słuchać nie tylko w czasie zabiegów w saunie, ale także podczas kąpieli czy odpoczynku w zaciszu własnego domu.

Zitpol sauna pomoże zbudować saunę w Twoim domu, gdzie będziesz mógł słuchać dowolnej muzyki i relaksować się tak jak lubisz.