Galeria

Sauna parowa – jak z niej korzystać?

Saunowanie to doskonały sposób na zrelaksowanie się po ciężkim treningu lub wyczerpującej pracy, na fizyczne i psychiczne odprężenie, oczyszczenie ciała, wzmocnienie odporności, wygładzenie skóry czy wyregulowanie poziomu ciśnienia tętniczego krwi. Saunować można na wiele sposobów, czemu służą różne rodzaje sauny. Najpopularniejsze z nich to sauna parowa, fińska i sucha. Jak z nich w prawidłowy sposób korzystać? Dowiecie się z cyklu na naszym blogu, dziś na tapecie sauna parowa.

Sauna parowa

Łaźnia rzymska to doskonały sposób na oczyszczenie skóry i ciała z toksycznych produktów przemiany materii. Zabiegi w saunie parowej sprzyjają rozluźnieniu napiętych mięśni, są niezwykle korzystne dla wyglądu skóry i włosów, pomagają również w walce ze skutkami nadmiernego stresu, sprzyjając psychicznemu odprężeniu. Podczas zabiegów w saunie parowej warto stosować różnego rodzaju kosmetyki pielęgnacyjne do ciała i włosów. Lekko rozszerzone pory sprzyjają ich wchłanianiu, dzięki czemu można w skuteczny sposób nie tylko oczyścić, ale i odżywić swoją skórę.

Savoir-vivre w saunie parowej

Nie bez przyczyny łaźnie rzymskie kojarzą się z nagością. W saunie parowej obowiązuje strefa nagości, a zatem nie korzystamy z nich ubrani w strój kąpielowy czy okrywający ciało ręcznik. Tylko w ten sposób możemy dać ciału szansę na dogłębne oczyszczenie. Warto pamiętać, że sauny rzymskie są pełne pary, co pozwala choć w minimalnym stopniu zachować poczucie intymności. Najczęściej są to jednak sauny koedukacyjne i jeśli masz problem z nagością, lepiej wybierz saunę innego typu.

Jeśli decydujesz się na skorzystanie z sauny parowej, ręcznik i klapki zostaw przed wejściem. Nie zapomnij również o zdjęciu biżuterii czy zegarka. Takie akcesoria mogą spowodować nieprzyjemne odparzenia skóry. Do sauny wejdź co najmniej godzinę po posiłku, nie korzystaj z niej jednak na czczo, bo możesz zemdleć. Przed samym wejściem umyj się pod prysznicem. Po wejściu przywitaj się z obecnymi wewnątrz osobami i przemyj wodą miejsce, które chcesz zająć. Podczas zabiegu nie zakłócaj spokoju innym i spróbuj się wyciszyć. Jeśli położysz się na ławce, zanim wyjdziesz z sauny, na chwilę jeszcze usiądź, by nie zasłabnąć. Przed wyjściem zmyj po sobie ławę i pożegnaj się z innymi osobami. Po zakończonym zabiegu należy schłodzić ciało od nóg do głowy i jeszcze chwilę odpocząć. Nie zapomnij również o nawodnieniu organizmu. Możesz napić się wody lub orzeźwiającego soku.

Szczególnie uważaj podczas pierwszej wizyty i nie przekraczaj zalecanego 5-miniutowego czasu zabiegu. Jeśli poczujesz się słabo, wyjdź z sauny. Jeśli nabierzesz wprawy i nie masz żadnych medycznych przeciwwskazań, zbiegom w saunie parowej możesz poddawać się nawet 2-3 razy w tygodniu. W ciągu jednego dnia z zabiegów możesz skorzystać nawet kilka razy. Ważne jednak, by łączny czas pobytów w saunie nie był dłuższy niż 30 minut.

Sauny parowe od Zitpol – zobacz galerię