Finowie nie potrafią żyć bez sauny. Ta sanowi nieodłączny element ich narodowej tradycji, jest sekretem zdrowej cery, dużej odporności i dobrej kondycji organizmu. Jest również swoistym remedium na małą ilość słońca i związaną z tym skłonność do popadania w stany depresyjne. Finowie korzystają przede wszystkim z sauny suchej – wysoka temperatura w połączeniu z niską wilgotnością powietrza. Z Finlandii pochodzi również zwyczajowa nazwa sauny suchej, którą powszechnie nazywa się sauną fińską.
Temperatura powietrza we wnętrzu sauny fińskiej potrafi osiągać wartość bliską 100 stopni Celsjusza przy utrzymywaniu poziomu wilgotności powietrza nie wyższej niż 15-30 procent. Dzięki temu zabiegi w saunie nie są mocno obciążające dla organizmu i można korzystać z nich praktycznie w każdym wieku. Sauna fińska składa się z kabiny wyposażonej w drewniane ławy z wygodnymi oparciami i centralnie ustawionego pieca – dziś jest to zwykle piec elektryczny. Dzięki drewnianemu wyposażeniu użytkowanie sauny jest bezpieczne, bo drewno wolno się nagrzewa i siedzenie na drewnianych ławach nie spowoduje bolesnych oparzeń.
Zabiegi w saunie fińskiej mają cykliczny charakter. Najpierw następuje ogrzanie ciała w kabinie (10-15min), następnie schłodzenie pod prysznicem lub w wannie, uzupełnienie płynów i ponowne wejście do nagrzanej kabiny. Taki cykl zwykle powtarza się 2-3 razy dla uzyskania korzystnego efektu terapeutycznego. Korzystny efekt jest pochodną wystawienia organizmu na zmienne bodźce termiczne, przez co zmuszamy układ immunologiczny do bardziej intensywnej pracy. Długość trwania cyklu zależy od maksymalnej wartości temperatur panujących w saunie. Zasadniczo im wyższa temperatura, tym krótszy pobyt w saunie i dłuższy proces schładzania ciała.
Przed skorzystaniem z sauny typu fińskiego zaleca się unikania obfitych posiłków i napojów alkoholowych, co może doprowadzić do nadmiernego obciążenia organizmu. Zanim wejdziemy do sauny, bierzemy prysznic i dokładnie osuszamy ciało ręcznikiem. Do sauny wchodzimy nago i siadamy lub kładziemy się na drewnianej ławie. Jeśli zaczniemy odczuwać dziwne dolegliwości, takie jak duszność, kołatanie serca czy zawroty głowy, powinniśmy przerwać sesję i przed ponownym skorzystaniem z sauny, skontaktować się z lekarzem.
Charakterystycznym elementem zabiegów w saunie typu fińskiego jest tzw. efekt narastającego gorąca. By osiągnąć ten efekt, przed zakończeniem pobytu w saunie, na rozgrzane kamienie należy wylać nieco wody. Kłęby pary zwiększą poziom wilgotności powietrza i sprawią, że panujące w sunie ciepło stanie się znaczenie mocniej odczuwalne.
Sauna fińska, prócz właściwości prozdrowotnych (wpływ na poprawę wyglądu cery, na zwiększenie efektowności działania układu immunologicznego, na oczyszczenie ciała z toksyn i poprawę krążenia), ma również działanie odprężające. Rozgrzane mięśnie rozluźniają się, dzięki czemu organizm odpoczywa. Zabiegi w saunie, dzięki efektowni odprężenia ciała, w korzystny sposób wpływają również na umysł. Regularne korzystanie z sauny może okazać się pomocne w walce ze stresem i depresją. Zabiegi w saunie polecane są także w profilaktyce niektórych chorób reumatycznych, w stanach zapalnych stawów, przy urazach mięśniowych i innych.