Galeria

Wizyta w łaźni parowej – jak należy się zachować?

Temperatury powietrza panujące w łaźni parowej rzadko kiedy przekraczają pięćdziesiąt stopni Celsjusza, tym samym warunki realizacji zabiegów są mniej obciążające dla organizmu, w związku z czym do takich kąpieli nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Na zabieg możemy zdecydować się bezpośrednio po sportowym treningu czy lekkim obiedzie. Kąpiel w łaźni parowej sprzyja rozluźnieniu napiętych mięśni, jest korzystna dla skóry i włosów, pomaga w oczyszczeniu ciała i regeneracji.

Jak przygotować się do zabiegu w łaźni parowej?

Duża wilgotność przy stosunkowo niskiej temperaturze powietrza nie jest poważnym zagrożeniem dla organizmu człowieka, w związku z czym z odświeżających zabiegów może korzystać praktycznie każdy. Ważne jedynie, by nie przesadzać i przestrzegać reguły maksymalnie trzech zabiegów w tygodniu. Pojedyncza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 1-1,5 godziny. Przed wejściem do łaźni należy wziąć prysznic, zdjąć zegarek i biżuterię, która może podrażniać pocące się ciało. Po kąpieli powinniśmy zmyć pot, biorąc kolejny prysznic. Nie korzystamy z łaźni pod wpływem alkoholu lub po zażyciu środków odurzających – wówczas można łatwo zemdleć.

Jak wygląda zabieg w łaźni parowej?

W łaźni parowej możemy przebywać nago – wówczas całe nasze ciało oddycha i kąpiel przynosi największą korzyść. Osoby mające problem z nagością mogą korzystać ze strojów kąpielowych. Po wejściu do łaźni należy skontrolować wartość temperatury powietrza, która nie powinna być wyższa niż 50 stopni Celsjusza. Następnie spłukujemy wodą miejsce, na którym zamierzamy usiąść, siadamy i się odprężamy. Minimalny czas zabiegu to piętnaście minut, a maksymalny to półtorej godziny. Oczywiście czas trwania kąpieli dostosowujemy do własnych potrzeb i jeśli czujemy się słabo, skracamy zabieg i opuszczamy łaźnię. Podczas zabiegu staramy zachowywać się cicho, tak by nie zakłócać spokoju innych zażywających kąpieli osób. Do łaźni nie zabieramy ze sobą żadnego jedzenia ani picia. Po zakończeniu kąpieli zmywamy zajmowane miejsce wodą, a po wyjściu z łaźni myjemy się pod prysznicem. Warto pamiętać, by delikatne schładzanie ciała rozpocząć od stóp, następnie kierując się w stronę głowy. Po kąpieli pod prysznicem w miejscu publicznym należy pamiętać również o zdezynfekowaniu stóp – dzięki temu minimalizujemy ryzyko złapania grzybicy.

Jak zachować się po zabiegu w łaźni parowej?

Bezpośrednio po kąpieli, przed rozpoczęciem kolejnych aktywności, powinniśmy chwilę odpocząć. Warto dać sobie przynajmniej kwadrans na wyciszenie organizmu, tak by powrócił do normalnego rytmu. Chwilę po zabiegu nie warto się również przesadnie obciążać. Rezygnujemy z intensywnego treningu fizycznego, ciężkiej pracy czy obfitego posiłku. Kąpiel w łaźni parowej jest natomiast doskonałym wstępem do innych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak relaksacyjny masaż czy wizyta w solarium.