Domowa sauna nie jest luksusem zarezerwowanym jedynie dla najbogatszych Polaków. Wbrew pozorom zakup tego typu wyposażenia nie wiąże się z olbrzymimi kosztami i nie wymaga posiadania dużej, dodatkowej przestrzeni w mieszkaniu lub wokół domu. Na własną saunę może pozwolić sobie praktycznie każdy, komu zależy na możliwości korzystania z jej dobroczynnych właściwości. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak przygotować się do zakupu własnej sauny i jakie korzyści wiążą się z jej posiadaniem.
Większość z nas sauny kojarzą się z dużymi pomieszczeniami, z jakimi spotykamy się w obiektach publicznie dostępnych. Tymczasem prywatna sauna może mieć niewielkie wymiary i możemy zlokalizować ją nawet we wnętrzu nieco większej łazienki, w mieszkaniu w bloku lub w starej kamienicy. Instalacja sauny w łazience jest tym bardziej korzystna, że po wyjściu z niej, możemy od razu wziąć chłodny prysznic. Oczywiście, jeśli masz dom, saunę możesz wybudować ogrodzie. W takiej sytuacji musisz pamiętać jeszcze o dostawieniu prysznica, pod którym będzie można schłodzić rozgrzany w saunie organizm.
Nowoczesne sauny domowe wyposażone są w ogrzewanie elektryczne. W związku z tym, przed montażem sauny musimy zadbać o przeciągnięcie instalacji elektrycznej, do której ją podepniemy. Do prawidłowego działania sauny potrzeba będzie również instalacja wodno-kanalizacyjna i system wentylacyjny, który odprowadzi nadmiar pary wodnej na zewnątrz budynku. To bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy saunę instalujemy we wnętrzu mieszkania lub domu, w łazience.
Ostateczny koszt sauny zależy od wyboru konkretnego jej modelu, przede wszystkim od jej wielkości i wydajności energetycznej, a także od jej wyposażenia. Proste konstrukcje saun do zastosowań domowych kosztują około 4-5 tys. złotych, a zatem nie jest to koszt przekraczający zdolności finansowe osoby o średnich zarobkach. Oczywiście w przypadku bardziej zaawansowanych, dużych saun wolnostojących, koszt budowy będzie znacznie większy.
Domowa sauna to idealny sposób na relaks po męczącym dniu pełnym codziennych obowiązków. Sauna to także doskonały sposób na hartowanie swojego organizmu, na wzmocnienie naturalnej odporności i odświeżenie swojego ciała. Najlepszą porą roku na zabiegi w saunie jest jesień i zima, gdy na dworze robi się chłodno i niesprzyjająca aura zniechęca nas do podejmowania jakichkolwiek form aktywności. Dzięki saunie możemy rozgrzać organizm i w ten sposób oczyścić go z zalegających w nim toksyn. Zimowe sesje w saunie nie tylko odprężą Twoje ciało, ale i przy okazji, w korzystny sposób wpłyną na Twoją ogólną kondycję. To szczególnie ważne w naszej strefie klimatycznej, gdy mała ilość światła słonecznego i krótki dzień sprawiają, że potrzebujemy dodatkowego zastrzyku energii. Sesja w saunie zakończona zimnym prysznicem ożywi Twoje ciało i umysł.
Jak widzisz, budowa sauny nawet w niewielkim mieszkaniu, nie jest czymś niemożliwym do realizacji. Koszt tego typu inwestycji również nie jest przesadnie wysoki, a korzyści, jakie możesz odnieść, mając do dyspozycji własną saunę, są nie do przecenienia. Zadzwoń do nas, na pewno coś doradzimy i pomożemy w budowie Twojej sauny.