Sauna to jeden z typowych elementów tzw. odnowy biologicznej, czyli różnorodnych zabiegów nakierowanych na wsparcie procesu naturalnej regeneracji uszkodzonych tkanek, w tym włókien mięśniowych. Zabiegi w saunie to współczesny kanon postępowania w przypadku niemal wszystkich sportowców. Dlaczego warto korzystać z tego typu zabiegów i czy rzeczywiście przyniosą one pozytywne efekty naszym mięśniom?
Naprzemienne podgrzewanie i schładzanie ciała może przynieść pozytywne efekty w postaci szybszego wzrostu i szybszej regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Poza tym zabiegi w saunie pozwolą rozluźnić napięte mięśnie, poprawią przepływ krwi wewnątrz struktur mięśniowych, a tym samym lepiej je odżywią. Będą również doskonałym remedium na różnego rodzaju dolegliwości bólowe, nie tylko w obrębie mięśni, ale także powięzi, stawów i wiążących je elementów – ścięgien i wiązadeł.
Regularne zabiegi w saunie to doskonała opcja zarówno dla profesjonalnych sportowców, jak i dla amatorów różnych dyscyplin sportu. Dla osób wykonujących treningi siłowe (przyspieszenie procesów anabolicznych) i wytrzymałościowe (szybsza regeneracja po treningu). Jak to działa w praktyce?
Warto pamiętać, że sauna to nie tylko korzyści czysto fizyczne, których wartość mogą docenić jedynie osoby uprawiające sport. Wiele pozytywnych efektów sauny ma wymiar psychologiczny i ogólnoustrojowy. Są nimi m.in. :
Współcześnie największą popularnością cieszą się trzy rodzaje sauny. Pierwszą z nich jest sauna typu fińskiego, czyli tzw. sauna sucha. We wnętrzu sauny fińskiej temperatury powietrza osiągają wartość powyżej 90 stopni Celsjusza (90-110) przy wilgotności względnej nie większej niż 15% (zwykle od 5 do 15). Drugą popularną sauną jest łaźnia rzymska, inaczej nazywana sauną parową. W tej saunie wilgotność powietrza oscyluje w granicach 100% jednak przy znacznie niższej temperaturze powietrza (45-55 stopni Celsjusza). Trzecim typem sauny jest sauna mokra, w której poziom wilgotności względnej mieści się w granicach 20-40% przy temperaturze powietrza 50-65 stopni Celsjusza.
Jeśli zamierzasz korzystać z sauny, pamiętaj o przestrzeganiu kilku ogólnych zasad. Po pierwsze, przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic, a następnie dokładnie osuszyć całe ciało (sucha skóra szybciej się poci). Po drugie, do sauny wchodzimy nago, ewentualnie okrywamy się ręcznikiem. Po trzecie, pojedyncza sesja w saunie nie powinna być dłuższa niż kilkanaście minut. Po czwarte, większą skuteczność osiągniemy poprzez naprzemienne ogrzewanie i schładzanie ciała (kilka minut w saunie i chłodny prysznic). Po piąte, pamiętamy o nawodnieniu organizmu po zakończonym zabiegu – pijemy duże ilości wody mineralnej lub soków owocowych. W końcu po szóste, nie przesadzamy z liczbą zabiegów. Optymalnym rozwiązaniem będą maksymalnie dwie sesje w saunie, w tygodniu.
Wizyta w saunie, zwłaszcza po intensywnym treningu fizycznym to doskonały sposób na wsparcie zmęczonych mięśni i okazja do zrelaksowania nie tylko ciała, ale i umysłu. Pamiętaj jednak, by z sauny korzystać rozsądnie, zgodnie z ogólnymi wytycznymi i nie przesadzać z częstotliwością zabiegów.