Galeria

Co to jest Wellness & SPA?

Nazwa Wellness powstała przez połączenie dwóch pojęć. Pierwszy człon tej nazwy pochodzi od powstałego w 1948 roku określenia well-bing, co znaczy dobre-pozytywne samopoczucie człowieka w sensie psychicznym. Drugi człon nazwy pochodzi od określenia fitness, co znaczy sport dla każdego lub sport dla wszystkich (wyrażenie to prawdopodobnie po raz pierwszy pojawiło się w użyciu w 1953 roku). Inaczej mówiąc, fitness to określenie dobrego samopoczucia człowieka w sensie fizycznym. Z połączenia tych dwóch wyrażeń powstało pojęcie Wellness, które określa pozytywny stan ducha i ciała danej osoby.

Integralną częścią Wellness jest SPA, czyli Sanus Per Aquam. Dziś SPA to także określenie dla centrum odnowy biologicznej.

Upowszechnienie stylu życia Wellness, czyli życia w dbałości o pozytywny stan ducha i ciała wynikało z potrzeb cywilizacyjnych, a także z głębszego zrozumienia fizycznych i psychicznych potrzeb ludzkich organizmów. Wellness to po części odpowiedź na potrzeby współczesnego człowieka, który żyje w ciągłym stresie i pośpiechu, nie ma czasu na relaks i odpoczynek, na sport i zdrową dietę. Wellness ma być odskocznią od narzuconego nam przez cywilizację stylu życia, ma być okazją do odprężenia i regeneracji, zarówno naszego ciała, jak i umysłu.

Jeśli zależy nam na oderwaniu się od rzeczywistości i skupieniu się na potrzebach własnego ciała i umysłu, pomocą służą profesjonalne ośrodki Wellness i SPA. Zwykle są to większe hotele lub ośrodki wypoczynkowe z bazą noclegową. Coraz częściej są to również małe obiekty w centrach dużych miast, gdzie można przyjść i poddać się serii zabiegów relaksacyjnych, leczniczych, odmładzających lub upiększających, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb.