Choć pojęcia sauna i łaźnia parowa są często używane zamiennie, to jednak w rzeczywistości odnoszą się one do dwóch różnych zabiegów oczyszczających. Różnice wynikają nie tylko z wartości temperatury, w jakiej wykonywane są takie zabiegi, ale także z poziomu wilgotności powietrza czy czasu ich trwania. Oczywiście w obu przypadkach zabiegi pozwalają oczyścić ciało, ale ich szczegółowe właściwości są nieco inne.
Zabiegi w saunie parowej nazywanej rzymską realizowane są w specjalnie przystosowanych do tego celu kabinach, przy temperaturze oscylującej w granicach 55-65 stopni Celsjusz i wilgotności powietrza sięgającej 45-50 procent. Kabina, w której przeprowadzane są tego typu zabiegi, budową przypomina saunę fińską. W odróżnieniu od niej piec elektryczny wyposażony jest dodatkowo w funkcję parownika, co pozwala na zwiększenie wilgotności powietrza, a także na stosowanie aromaterapii. Prócz właściwości oczyszczających, zabiegi w saunie parowej sprzyjają również łagodzeniu dolegliwości bólowych ze strony stawów. Są także korzystne dla układu oddechowego. Zalecany czas jednego zabiegu nie powinien być dłuższy niż 15 minut.
To miejsce wyposażone w piec z parownikiem o dużej wydajności działania, pozwalającym na utrzymywanie wilgotności powietrza w granicach 100 procent. Temperatura w łaźni parowej jest zdecydowanie niższa niż w tradycyjnej saunie, najczęściej oscylując w granicach 35-55 stopni Celsjusza. Niższe temperatury sprawiają, że kąpiele oczyszczające w łaźni parowej są mniej obciążające dla organizmu, przez co czas pojedynczej sesji może być znacząco dłuższy niż 15 minut. Podobnie jak w przypadku zabiegów w saunie parowej, zabiegi w łaźni również sprzyjają oczyszczeniu skóry, ale ze względu na większą wilgotność powietrza, są pod tym względem bardziej efektywne. Kąpiele w łaźni parowej sprawiają, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna.