Galeria

Czym łaźnia parowa różni się od sauny parowej?

Choć pojęcia sauna i łaźnia parowa są często używane zamiennie, to jednak w rzeczywistości odnoszą się one do dwóch różnych zabiegów oczyszczających. Różnice wynikają nie tylko z wartości temperatury, w jakiej wykonywane są takie zabiegi, ale także z poziomu wilgotności powietrza czy czasu ich trwania. Oczywiście w obu przypadkach zabiegi pozwalają oczyścić ciało, ale ich szczegółowe właściwości są nieco inne.

Sauna parowa

Zabiegi w saunie parowej nazywanej rzymską realizowane są w specjalnie przystosowanych do tego celu kabinach, przy temperaturze oscylującej w granicach 55-65 stopni Celsjusz i wilgotności powietrza sięgającej 45-50 procent. Kabina, w której przeprowadzane są tego typu zabiegi, budową przypomina saunę fińską. W odróżnieniu od niej piec elektryczny wyposażony jest dodatkowo w funkcję parownika, co pozwala na zwiększenie wilgotności powietrza, a także na stosowanie aromaterapii. Prócz właściwości oczyszczających, zabiegi w saunie parowej sprzyjają również łagodzeniu dolegliwości bólowych ze strony stawów. Są także korzystne dla układu oddechowego. Zalecany czas jednego zabiegu nie powinien być dłuższy niż 15 minut.

Łaźnia parowa

To miejsce wyposażone w piec z parownikiem o dużej wydajności działania, pozwalającym na utrzymywanie wilgotności powietrza w granicach 100 procent. Temperatura w łaźni parowej jest zdecydowanie niższa niż w tradycyjnej saunie, najczęściej oscylując w granicach 35-55 stopni Celsjusza. Niższe temperatury sprawiają, że kąpiele oczyszczające w łaźni parowej są mniej obciążające dla organizmu, przez co czas pojedynczej sesji może być znacząco dłuższy niż 15 minut. Podobnie jak w przypadku zabiegów w saunie parowej, zabiegi w łaźni również sprzyjają oczyszczeniu skóry, ale ze względu na większą wilgotność powietrza, są pod tym względem bardziej efektywne. Kąpiele w łaźni parowej sprawiają, że skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna.