Galeria

Dekalog użytkownika sauny

Zaledwie kilkanaście lat temu sauna była w naszym kraju atrakcją dostępną jedynie dla nielicznych. Najczęściej odwiedzały ją zamożne osoby oraz profesjonalni sportowcy. Współcześnie dostęp do tego typu zabiegów jest znacznie szerszy i każdy, kto ma ochotę z nich skorzystać, ma taką możliwość. Do wizyty w saunie warto się jednak odpowiednio przygotować, zapoznając się z listą obowiązujących w niej zasad postępowania.

Przełam swoją nieśmiałość

Choć dla wielu osób wejście do sauny w stroju Adama może wydawać się niezwykle krępujące, zniechęcając do tego typu zabiegów, to jednak w niemal każdym rodzaju sauny jest rozwiązaniem najbardziej pożądanym, najkorzystniejszym z punktu widzenia skuteczności zabiegu.

Zakrywanie ciała ręcznikiem czy używanie stroju kąpielowego może powodować problemy z przepływem ciepła, co w przypadku sauny jest zjawiskiem szkodliwym – ostatecznie chodzi o równomierne ogrzanie powierzchni całego ciała. Jeśli jednak nie potrafisz się przełamać, przy pierwszych zabiegach możesz korzystać z ręcznika, jednocześnie pamiętając o skróceniu czasu pobytu w saunie do minimum.

Zdejmij biżuterię

Zabieg w saunie wiąże się nie tylko z koniecznością zdjęcia z ciała odzieży, ale także wszelkiego rodzaju ozdób. Nawet niewielki łańcuszek, a już tym bardziej zegarek może być źródłem nieprzyjemnych podrażnień skóry wywołanych działaniem panującej w saunie wysokiej temperatury powietrza – metal nagrzewa się znacznie szybciej niż ludzkie ciało, przez co może parzyć skórę i ją podrażnić.

Wybierz saunę dopasowaną do swoich potrzeb

Największą popularnością w naszym kraju cieszy się sauna fińska, ale panujące w niej ekstremalne warunki mogą być zbyt obciążające dla wielu osób. Alternatywą są sauny mokre i parowe, które często określa się nazwą łaźni rzymskich. Osoby poszukujące najłagodniejszej formy zabiegów powinny zainteresować się sauną infrared (na podczerwień) lub sauną japońską (Ganbanyoku).

Odpowiednie wyposażenie

Wybierając się na zabieg w saunie, zabierz ze sobą klapki i przynajmniej jeden, a najlepiej dwa chłonne ręczniki kąpielowe – jeden z nich wykorzystasz do wytarcia ciała po kąpieli, a drugi do wyścielenia siedziska (nigdy nie siadaj bezpośrednio na drewnianych ławach, to niehigieniczne i źle widziane). Pamiętaj również o napoju, którym nawodnisz się po zakończonym zabiegu (najlepiej wybierz wodą lub napój izotoniczny) oraz żelu do kąpieli, ewentualnie szamponie do włosów.

Pamiętaj o prysznicu

Ze względów higienicznych każde wejście do sauny powinno być poprzedzone dokładnym opłukaniem całego ciała pod prysznicem. Schłodzenie ciała pod prysznicem jest również naturalnym dopełnieniem zabiegu, szczególnie ważnym w saunie fińskiej – suchej. Na koniec każdej sesji warto również dokładnie się umyć, tak by usunąć z ciała pot i odzyskać poczucie maksymalnej świeżości.

Naucz się prawidłowo oddychać

Ważnym elementem, dzięki któremu podczas pierwszych zabiegów nie podrażnisz śluzówki nosa i unikniesz jego zatkania, jest prawidłowe oddychanie. Podczas pobytu w saunie staraj się oddychać ustami, spokojnie i płytko. Unikaj głębokich i szybkich wdechów, dzięki temu unikniesz ryzyka hiperwentylacji, która może spowodować zawroty głowy i zrodzić ryzyko omdlenia.

Nie przesadzaj z czasem trwania zabiegu

Zwłaszcza podczas pierwszych wizyt w saunie należy zachować szczególną czujność i czas ich trwania skrócić do minimum. Gdy podczas zabiegu poczujesz, że jest Ci niedobrze lub robi Ci się słabo, od razu przerwij sesję, inaczej ryzykujesz omdlenie. Pamiętaj, że wystawianie organizmu na zbyt długie działanie wysokiej temperatury jest niebezpieczne. Dlatego zawsze przestrzegaj limitów czasu zalecanych dla konkretnego rodzaju sauny – gdy nie wiesz, ile powinien trwać zabieg, zawsze możesz zapytać obsługę.

Rozluźnij się i odpocznij

Celem zabiegów w saunie jest nie tylko oczyszczenie ciała, ale i ogólne rozluźnienie. Dlatego podczas zabiegów warto się wyciszyć i przynajmniej spróbować się odprężyć. Pamiętaj również o unikaniu głośnych rozmów, tak by nie przeszkadzać w relaksie innym osobom, które wraz z Tobą właśnie korzystają z sauny.

Schładzanie z głową

Istotą sauny fińskiej jest naprzemienne ogrzewanie i schładzanie organizmu. Należy robić to jednak rozsądnie, by uniknąć szoku termicznego. Po wyjściu z kabiny, gdy ciało jest bardzo rozgrzane, jego schładzanie powinno następować stopniowo, od stóp w kierunku głowy. Zwłaszcza początkujące osoby nie powinny robić tego zbyt gwałtownie, z wykorzystaniem lodowatej wody. Lepszy jest letni prysznic.

Kiedy zrezygnować z zabiegu?

Choć zabiegi w saunie powszechnie uważane są za skuteczną metodę wzmacniania naturalnej odporności organizmu, a zatem za element profilaktyki przeciwko popularnym chorobom wirusowym, takim jak przeziębienie i grypa, to jednak gdy czujesz się słabo, masz podwyższoną temperaturę, kaszel lub katar, najlepiej przełóż wizytę w saunie na inny dzień. Dodatkowe obciążanie organizmu walczącego z chorobą, zamiast korzyści, może przynieść odwrotny skutek i nasilić już występujące objawy.