Galeria

Dobroczynny wpływ łaźni parowej

Już za czasów naszego pierwszego króla Bolesława Chrobrego zalety łaźni parowej były powszechnie znane. Kąpiel w balii z parującą wodą stanowiła częsty rytuał w średniowiecznej Polsce, ale już w starożytnym Rzymie doceniano taki sposób oczyszczania organizmu. Łaźnia parowa bardzo często mylona jest z sauną parową, jednakże istnieje dość wyraźna różnica między tymi rodzajami kąpieli parowej. Bowiem w saunie parowej wilgotność powietrza oscyluje wokół 50 %- 65%. Dla porównania w tradycyjnych saunach suchych i mokrych utrzymuje się ona na poziomie 10-30%. Temperatura podczas sesji utrzymuje się w granicach od 50oC do 110oC. Natomiast warunki panujące w łaźni parowej są niemalże odwrotne – temperatura oscyluje wokół  40oC-50oC, zaś wilgotność utrzymuje bardzo wysoki poziom 100%. Zupełnie inny jest też materiał wykonania takiej łaźni, bowiem w całości wyłożona być powinna mozaiką ceramiczną, siedziska zazwyczaj są obszerne i stosowne do przyjęcia wygodnej pozycji leżącej. W łaźni parowej montowany jest generator, który wytwarza duże ilości gorącej pary. To ona jest odpowiedzialna zarówno za wysoką wilgotność, jak i utrzymanie stałej temperatury. Sauny natomiast to pomieszczenia wykonane zazwyczaj z drewna, kamienia z ewentualnym dodatkiem szkła. Powinno się w nich raczej przyjmować pozycję siedzącą z racji wysokiej temperatury, której źródłem jest również piec. Można zatem z całą pewnością przyznać, że warunki panujące w łaźni parowej są nieco bardziej odpowiednie do dłuższych sesji, a samo korzystanie z tej formy kąpieli parowej w zasadzie nie ma przeciwskazań, może odbywać się codziennie i mogą z niej korzystać również te osoby, dla których niemożliwe jest tradycyjne saunowanie.

Jak działa łaźnia parowa?

Kąpiel w gorącej parze wodnej jest niezwykle korzystna dla naszego organizmu. Działa ona orzeźwiająco i oczyszczająco. Ma również działanie nawilżające, skóra po kąpieli w łaźni staje się gładka, jędrna i zregenerowana. Ponieważ w łaźni parowej można bezpiecznie przebywać nawet pół godziny, gorąca para wodna również oddziałuje na mięśnie, rozluźnia je i obniża napięcie całego organizmu. Dzięki temu wychodzimy z łaźni zrelaksowani i wypoczęci. Taka sesja parowa polecana jest osobom z chorobami reumatycznymi, bólami stawów i kości. Przynosi im nie tylko znaczną ulgę, ale także poprawę ogólnego samopoczucia i złagodzenie dolegliwości.

Dodatkowo wykorzystanie w łaźni dobroczynnego wpływu aromaterapii pozwoli nie tylko uprzyjemnić  wrażenia z kąpieli, ale także przyniesie działanie terapeutyczne. Znany od wieków zbawienny wpływ olejków eterycznych w  łaźni parowej zyskuje szczególne znaczenie. Dodając do generatora pary odpowiedni olejek ( np. eukaliptusowy) można zadziałać leczniczo na zatoki i cały układ oddechowy. Takie inhalacje bardzo wspomagają wszelkie dolegliwości przy nieżytach, czy innych chorobach dróg oddechowych. Natomiast dodanie olejków o działaniu relaksującym ( np. lawendowy) wzmocni działanie odprężające i łagodzące stres. Bardzo często kąpiel w łaźni parowej jest doskonałym przygotowaniem organizmu do masażu lub zabiegu rehabilitacyjnego. Warto również uwzględnić jej dobroczynne działanie na zaburzenia snu, czy problemu z koncentracją.

Łaźnię parową docenią szczególnie panie, które uwielbiają dbać o swoją cerę. Gorąca para wzmaga bowiem działanie maseczek, kremów i innych preparatów pielęgnacyjnych nałożonych na skórę. Z powodzeniem zatem sesja w łaźni może zastąpić zabiegi kosmetyczne w profesjonalnym salonie.

Regularne korzystanie z łaźni parowej zatem przynosi niezwykle pozytywne skutki. Kąpiel w gorącej parze detoksykuje, relaksuje, odchudza i przede wszystkim działa prozdrowotnie. Można cieszyć się zbawiennym wpływem łaźni parowej montując ją w warunkach domowych. Nie potrzeba do tego wyjątkowych warunków. Zitpol Sauna zaprojektuje i dostosuje wygląd twojej prywatnej łaźni parowej do twoich oczekiwań, potrzeb i infrastruktury.