Galeria

Sauny fińskie – w zdrowym ciele zdrowy duch

Sauna znana jest w Skandynawii od lat, Finowie doskonale znają jej zbawienny wpływ za zdrowie psychiczne i fizyczne. Jak wiadomo nie od dziś „w zdrowym ciele zdrowy duch”, a sauna jest idealnym rozwiązaniem do jego poprawy w ramach wiosennego oczyszczenia. Kąpiel w saunie jest też doskonałym lekarstwem na pozimową szarugę i zły nastrój spowodowany znaczącym ograniczeniem ruchu na świeżym powietrzu.

Wieloletnie badania potwierdzają to, co w Finlandii wiadomo jest od dawna – gorąca para wodna wytwarzana w saunie działa relaksująco na umysł i rozluźnia zmęczone mięśnie (szczególnie po wysiłku fizycznym). Dodatkowa jonizacja powietrza sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni i spokojniejsi, co sprzyja odprężeniu i relaksowi, mając niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.

Regularne korzystanie z sauny wpływa pozytywnie na budowanie odporności organizmu, chroniąc nas przed wieloma chorobami. Znacznie zmniejsza się podatność na infekcje wirusowe, bakteryjne, przeziębienia oraz wiele innych. Potwierdzono również, że regularne korzystanie z sauny zmniejsza zachorowalność na grupę i przeziębienia nawet 10-krotnie.

Częste wizyty w saunie przyczyniają się do znacznej detoksykacji organizmu, ponieważ pod wpływem wysokich temperatur wraz z potem z organizmu wydalane są substancje szkodliwe, zanieczyszczenia i produkty przemiany materii.

Aby uzyskać odpowiednie rezultaty z sauny powinno korzystać się w odpowiedni sposób – po wyjściu z gorącego pomieszczenia należy stosować zimny prysznic. Zabieg ten poprawia krążenie i ukrwienie całego organizmu, a im wyższa temperatura w saunie, tym krótszy pobyt i dłuższy proces schładzania po nim. Warto przy tym pamiętać o regularnym powtarzaniu wizyt w saunie, co pozwoli na odczucie znaczącej różnicy w relatywnie krótkim czasie.

Zalet korzystania z sauny parowej oraz suchej jest oczywiście i wiele więcej – przyczynia się ona do znacznej redukcji zachorowalności na schorzenia układu ruchu, oddechowego, kobiecych, skóry, układu trawienia oraz złagodzenia objawów w przypadku ich wystąpienia i szybszej rekonwalescencji w przypadku wszelkiego rodzaju kontuzji i urazów.