Galeria

Strój do sauny – kostium kąpielowy, ręcznik, a może nago?

Sauna to doskonały sposób na odprężenie psychiczne i regenerację fizyczną organizmu. Dzięki regularnym wizytom w saunie wzmacniamy naszą odporność, odmładzamy wygląd naszej skóry, pozbywamy się toksyn, w korzystny sposób wpływamy na funkcjonowanie naszego układu nerwowego i układu krwionośnego. Niestety wiele osób rezygnuje z zabiegów w saunie, z uwagi na obowiązującą w niej nagość. Poniżej znajdziesz odpowiedzi, jak ubrać się do sauny, by nie czuć dyskomfortu i jednocześnie móc wykorzystać pełną moc regeneracyjnych zabiegów.

Co mówi tradycja?

Według tradycji i ze względu na wskazania zdrowotne, z sauny powinno korzystać się nago. Brak stroju w saunie nie ma podtekstu erotycznego, a jest jedynie przejawem praktycznego podejścia do zabiegów realizowanych w wysokiej temperaturze i przy wysokiej wilgotności powietrza. Dzięki nagości, cała powierzchnia skóry może swobodnie oddychać. Ze względu na podwyższoną temperaturę w saunie, naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, rozszerzają się również pory, przez które wraz z potem wydalany jest amoniak, mocznik i różnego rodzaju toksyny, które zalegają we wnętrzach naszych organizmów. Nieskrępowane strojem ciała poci się równomiernie na całej powierzchni. Oczyszczona w ten sposób skóra staje się bardziej jędrna i gładka, odzyskuje naturalną sprężystość i atrakcyjną barwę.

Przełamać bariery

Pomimo wygody, jaką zapewnia nagość, część osób nie mogąc przełamać bariery wstydu, decyduje się na wejście do sauny w kostiumie kąpielowym. Takie rozwiązanie niesie ze sobą jednak wiele zagrożeń, pomijając już nawet kwestie czysto praktyczne i zwyczajowe. Z powodu wysokiej temperatury panującej w saunie, ciało ściśle opięte kostiumem kąpielowym może ulec mocnemu podrażnieniu, na powierzchni skóry mogą pojawić się nieestetyczne krosty, odparzenia, a w skrajnym przypadku skóra może zostać nawet poparzona. Warto pamiętać, że stroje kąpielowe pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotności mogą się kurczyć, a zawarte w nich barwniki mogą przeniknąć przez rozszerzone pory do wnętrza organizmu. Zamiast efektu oczyszczenia organizmu możemy go dodatkowo zatruć. Poza tym korzystanie z sauny w stroju kąpielowym jest zwyczajnie niewygodne i niekomfortowe. W ten sposób na pewno się nie odprężysz i nie oczyścisz swojego ciała z toksyn.

Pośrednie rozwiązanie – ręcznik

Jeśli nie możesz pozbyć się uczucia skrępowania, lepszą alternatywą dla stroju kąpielowego będzie duży ręcznik. Okrycie się ręcznikiem oczywiście do pewnego stopnia ogranicza swobodną wentylację skóry, ale i tak jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wkładanie na siebie stroju kąpielowego. Pamiętaj jednak, że korzystanie z ręcznika w saunie parowej, gdzie występuje bardzo duża wilgotność powietrza będzie bardzo niekomfortowe, a nawet niebezpieczne – organizm nie będzie mógł się szybko wychłodzić. Jeśli chcesz używać ręcznika, z powodzeniem możesz to robić w saunie podczerwonej, tam gdzie wilgotność powietrza nie jest wysoka. W przypadku sauny fińskiej, gdzie temperatura powietrza nierzadko dochodzi do 90 stopni Celsjusza, szczelne owijanie się ręcznikiem nie będzie dobrym pomysłem na relaks. Jeśli już musisz korzystać z ręcznika, po wejściu do sauny rozłóż go na ławie i na nim usiądź. W ten sposób unikniesz krępującej sytuacji, gdy wchodzisz do sauny kompletnie nago.

W praktyce najlepszym strojem do sauny jest jego brak. Dzięki temu organizm może się dobrze wentylować i oczyszczać. Nie zakładając na siebie żadnego stroju minimalizujesz również ryzyko wystąpienia na skórze podrażnień i odparzeń. W większym wymiarze pozbywasz się toksyn i lepiej regenerujesz swoją skórę. Jeśli przełamiesz barierę wstydu, sauna stanie się dla Ciebie prawdziwą przyjemnością i okazją do błogiego relaksu.